Home » Komunikat » 75 rocznica wybuchu II wojny światowej

75 rocznica wybuchu II wojny światowej

obelisk

W tym roku przypada 75 rocznica wybuchu II wojny światowej. To także pamiętna data śmierci wielu gniewkowian a także tysięcy polskich patriotów, poległych z rąk żołnierzy walczących w imieniu III Rzeszy Niemieckiej oraz ZSRR. Właśnie w rocznicę najazdu Związku Radzieckiego na Polskę, 17 września, pod Obeliskiem w Gniewkowie odbył się apel pamięci, w którym uczestniczyła także delegacja naszej szkoły w osobach: D. Harmacińska, O. Chaberska, B. Piernik. To właśnie Ci uczniowie będą w przyszłości pamiętać o trudnej lekcji historii i największej cenie, jaką można zapłacić za wolność – cenie życia. Jest to także wyraz solidarności z narodem ukraińskim, będącym w stanie wojny z Rosją. Oby wydarzenia sprzed 75 lat i ta niepowetowana strata naszych rodaków nigdy nie miała miejsca.