Home » 2014 » listopad » 13

Dzienne Archiwum: 13 listopada 2014

Lekcja patriotyzmu…

Na kilka dni przed Świętem Odzyskania Niepodległości w Szkole Zawodowej w Gniewkowie przypomniano trudną drogę Polaków do niepodległości. Uczniowie klasy Ia przedstawili spektakl: zadanie z historii. Piotr Przybysz wcielił się w rolę ucznia, który miał do opisania utratę niepodległości przez Polskę. Zadanie było nieomal tak trudne dla niego, jak długa była droga ojczyzny do wolności. Na szczęście z pomocą przyszedł tajemniczy głos, który przybliżył mu trudne wiadomości. To była POLSKA (Paulina Łuba) – TA, KTÓRA NIE ZGINĘŁA. Przypomniała ona zgromadzonym bolesną historię: rozbiory, powstanie kościuszkowskie (kosynier – Bartłomiej Piernik), powstanie styczniowe (matka płacząca nad mogiłą syna – Kamila Jaskulska), odezwę marszałka Piłsudskiego (Mikołaj Berg). Spektakl ubarwiły obrazy oraz muzyka legionowa. Na koniec wszyscy zgromadzeni odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Pani Dyrektor, w mowie końcowej, podkreśliła rolę odzyskania niepodległości na nasze życie, w którym cieszymy się swobodą i wolnością, za którą nasi rodacy oddawali życie.