Home » 2014 » październik » 01

Dzienne Archiwum: 1 października 2014

Narodowe Czytanie cz. II

30 września, dzień mężczyzny. Dzień ten połączono z kontynuacją akcji Narodowego Czytania Sienkiewicza w Gniewkowie. Tym razem spotkaliśmy się z bohaterami „Potopu” H. Sienkiewicza. Uczniowie Gimnazjum nr 1 przypomnieli przebieg wydarzeń skupiając się na obyczajach społeczności XVII wieku, w tym m.in. przyjmowanie mężczyzn w domu kobiety czy zaręczyny. Ciekawym pomysłem było połączenie tamtejszych zwyczajów z dzisiejszymi; uczniowie odegrali scenki zaręczyn z XVII, XX i XXI wieku. Przywołali także humorystyczne powiedzenia Jana Onufrego Zagłoby. Wszystkim zebranym wręczono krótki poradnik savoir vivre wg H. Sienkiewicza.W scenerię powieści, piękne opisy krajobrazu wprowadzili nas zaproszeni przedstawiciele nadleśnictwa gniewkowskiego. Szkoła Zawodowa w Gniewkowie dopełniła obrazu dzieła, przywołując adaptację filmową w reżyserii Jerzego Hoffmana, odtwórców głównych ról oraz zaprezentowała muzykę do filmu kompozycji Kazimierza Serockiego. Na zakończenie przedstawiono karykatury Zagłoby i Kmicica.Była to niezapomniana lekcja historii, kultury i języka polskiego dla przybyłych klas z gimnazjum i naszej szkoły.